CARRAWAY امنیت پاریس آمریکا فرانسه

CARRAWAY: امنیت پاریس آمریکا فرانسه انتخابات دونالد ترامپ انتخابات ریاست جمهوری بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی جمله هایی که جان بولتون در آخرین لحظات به صحبت ترامپ اضافه کرد ، درخو

نیکی هیلی که از حامیان مهم عدم تایید پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق هسته‌ای هست، در واقع کسی است که پشت سر رویکرد ترامپ در قبال کشور عزیزمان ایران قرار دار

جمله هایی که جان بولتون در آخرین لحظات به صحبت ترامپ اضافه کرد ، درخو

درخواست نیکی هیلی از ترامپ جهت تشکیل پرونده عدم پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام/ جمله هایی که جان بولتون در آخرین لحظات به صحبت ترامپ اضافه کرد

عبارات مهم : ایران

نیکی هیلی که از حامیان مهم عدم تایید پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق هسته ای هست، در واقع کسی است که پشت سر رویکرد ترامپ در قبال کشور عزیزمان ایران قرار دارد.

نشریه پولتیکو در گزارشی با پرداختن به صحبت روز جمعه مدیر جمهور آمریکا راجع به کشور عزیزمان ایران و برجام نوشت: نیکی هیلی که از حامیان مهم عدم تایید پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق هسته ای هست، در واقع کسی است که پشت سر رویکرد ترامپ در قبال کشور عزیزمان ایران قرار دارد.

جمله هایی که جان بولتون در آخرین لحظات به صحبت ترامپ اضافه کرد ، درخو

به گزارش ایسنا ، نشریه پولتیکو، در ادامه نوشت: دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا پیش از این به درخواست رکس تیلرسون وزیرامورخارجه و جیمز ماتیس وزیردفاعش با بی میلی پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق هسته ای را مورد تایید قرار داد. وی از این توافق متنفر است ولی این دو مرد وی را تحت فشار قرار دادند تا این پایبندی را تایید کند آیا که تاکید داشتند دلیلی جهت اعلام عدم پایبندی پایتخت کشور عزیزمان ایران وجود ندارد.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در شرکت ملل در دیداری در ماه ژوئیه که در آن ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی و مایک پنس معاون مدیر جمهور آمریکا حضور داشتند، از مدیر جمهور ترامپ خواست تا به وی اجازه دهد یک پرونده جهت اعلام عدم پایبندی بسازد.

نیکی هیلی که از حامیان مهم عدم تایید پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق هسته‌ای هست، در واقع کسی است که پشت سر رویکرد ترامپ در قبال کشور عزیزمان ایران قرار دار

به گفته یک منبع آگاه هیلی به ترامپ گفته است به من اجازه بده تا یک اساس جهت آن ایجاد کنم. مدیر جمهور نیز با این درخواست موافقت کرد.

هیلی به مهم ترین حامی دولت جهت اعلام عدم پایبندی در خارج از آمریکا و صدای مورد علاقه ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران در داخل آمریکا تبدیل خواهد شد که جایگاه وی را در شرایطی که به نظر می آید هیلی یکی از گزینه های احتمالی بعد از رکس تیلرسون هست، تقویت می کند. ارتباط تنش آلود تیلرسون با ترامپ در روزهای اخیر آشکارتر شده است است.

هیلی یک ماه بعد از این گفت وگویش با ترامپ به وین سفر کرد تا با مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت وگو و آنها را راجع به تایید پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق تحت فشار قرار دهد. وی خیلی فوری بعد از این دیدارها در اندیشکده امریکن اینترپرایز در واشنگتن یک صحبت ارائه داد و نسبت به توافق هسته ای شک و تردیدهایی را مطرح کرد.

جمله هایی که جان بولتون در آخرین لحظات به صحبت ترامپ اضافه کرد ، درخو

نقش هیلی از سوی تعدادی از مقامات دولت آمریکا که در بازبینی سیاست کشور عزیزمان ایران حضور داشته اند، تعریف شده است هست. زمانی که بسیاری از اعضای کابینه مدیر جمهور ، دستیاران و مشاوران تلاش می کردند تا انگیزه های او را در خصوص کشور عزیزمان ایران محدود کنند، هیلی دقیقا متضاد آن عمل کرد در حالیکه دموکراتها و حتی بسیاری از جمهوری خواهان این تمایلات مدیر جمهور را جهت سیاست غیرسازنده می دانستند.

به نوشته پولتیکو هیلی در این میان تنها نبود. رد پای جان بولتون نماینده پیشین آمریکا در شرکت ملل کسی که دسترسی اش به ترامپ به تازگی به وسیله جان کلی مدیر دفتر مدیر جمهوری آمریکا محدود شده است هست، در صحبت روز جمعه ترامپ احساس می شود. زمانی که علیرغم مخالفتها با هر اقدامی که بتواند توافق هسته ای را نابود کند، بازهم گفت که هر وقت که بخواهد می تواند توافق را لغو کند.

نیکی هیلی که از حامیان مهم عدم تایید پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق هسته‌ای هست، در واقع کسی است که پشت سر رویکرد ترامپ در قبال کشور عزیزمان ایران قرار دار

این رویکرد با وجود آخرین ویرایش جان کلی بعد از دیدار بولتون با شلدون آدلسون جمهوری خواه در لاس وگاس پنجشنبه بعدازظهر از طریق تماس تلفنی به صحبت ترامپ اضافه شد. به گفته دو منبع آگاه که از این گفت وگو مطلع هستند، بولتون از ترامپ خواسته تا در اظهاراتش این رویکرد را بگنجاند که وی کماکان این حق را دارد که توافق را به طور کامل لغو کند.

ترامپ در صحبت اش گفت که این توافق همچنان تحت بازبینی واقع شده است است و حضور آمریکا در آن هر وقت که مدیر جمهور بخواهد، می تواند لغو شود. بولتون تاکنون اظهارنظری راجع به مشورت اش با مدیر جمهور نکرده است.

جمله هایی که جان بولتون در آخرین لحظات به صحبت ترامپ اضافه کرد ، درخو

هیلی در دولت نیز به شدت تلاش کرد تا مسیری را ایجاد کند که ترامپ براساس آن بتواند عدم پایبندی را اعلام و همزمان با کنگره به امید سخت تر کردن توافق از طریق وضع تحریم های تازه علیه کشور عزیزمان ایران همکاری کند.

یک دستیار ارشد کاخ سفید گفت که در جلسات بحث داخلی نیز که اغلب اعضای کابینه مدیر جمهور با اعلام عدم پایبندی مخالف بودند، هیلی نقش مشابهی ایفا کرد؛ وی بیشترین همکاری و بالاترین صدا در میان اعضای کابینه در حمایت از عدم تایید پایبندی را داشت.

در آن وقت این تلاشها هیلی را در برابر دیگر اعضای کابینه به خاص تیلرسون قرار داد که با سفر وی به وین در ماه اوت مخالف بود. این عنوان به یکی از مباحث مورد اختلاف میان این دو تبدیل شد.

یک مقام کاخ سفید زیاد کردن تنش ها میان هیلی و تیلرسون را اینگونه توصیف کرد که می تواند در حد جنگ جهانی سوم باشد.

سخنگوی هیلی از اظهارنظر راجع به رابطه وی با تیلرسون و نقش او در مسئله کشور عزیزمان ایران سر باز زد.

به گفته دو مقام دولت آمریکا، تیلرسون یک معاون وزارت امور خارجه را به نشست طرف های توافق هسته ای در ماه ژوئیه فرستاد و تاکید داشت که هیچ لزومی به سفر هیلی به وین و دیدارش با مقامات آژانس بین المللی وجود ندارد ولی ترامپ به سفر وی چراغ سبز نشان داد. این سفر وی سرفصل ها راجع به نگرانی های دولت در مورد توافق هسته ای را تکان داد. برایان هوک، سرپرست برنامه ریزی سیاسی نیز به هیلی در وین پیوست.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا وجود هرگونه اختلاف میان تیلرسون و هیلی بر سر سفر به وین را رد کرد و گفت که این سفر جهت هوک و هیلی بسیار سودمند بوده است.

ولی اختلاف نظرها راجع به کشور عزیزمان ایران اصطکاک ها را زیاد کردن داد. تیلرسون از سخت ترین مخالفان ضربه زدن به توافق هسته ای بود، کاری که ترامپ روز جمعه با اعلام اینکه کشور عزیزمان ایران روح توافق را نقض کرده هست، دقیقا انجام داد.

موضوع کشور عزیزمان ایران همچنین جهت هیلی یک وقت دیگر جهت منحرف کردن توجهات از تیلرسون فراهم کرد. دو هفته بعد از بازگشت هیلی از وین در صحبت اش در اندیشکده امریکن اینتر پرایز، وی میان توافق هسته ای و الزام قانونی تایید پایبندی کشور عزیزمان ایران به کنگره تفاوت قائل شد. وی تصریح کرد: بسیار مهم است که این تفاوت را قائل شویم چراکه بسیاری از مردم الزامات توافق را با الزامات قوانین آمریکا اشتباه می گیرند.

هیلی افزود: حقیقت این است که توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران نقاط ضعف زیادی دارد که انگیزه کنار گذاشتن آن را ایجاد می کند. ولی خود توافق به گونه ای بنا شده است است که کناره گیری از آن را کمتر جالب می کند. این توافق به کشور عزیزمان ایران هر آنچه می خواست را داده است.

پولتیکو در ادامه نوشت: حتی اگر صحبت ترامپ آن چیزی نبود که بولتون انتظارش را داشت، از این صحبت ابراز رضایت مندی کرد. وی گفت: ممکن است توافق هسته ای تاکنون نابود نشده باشد ولی به زودی از بین خواهد رفت.

نماینده پیشین آمریکا در شرکت ملل خواهان خروج آمریکا از توافق هسته ای هست. موضوعی که وی اوایل هفته گذشته در دیدارش با جرد کوشنر داماد ترامپ آن را گوشزد کرده است.

بولتون به درخواست استیو بنون، استراتژیست پیشین کاخ سفید طرحی را جهت خروج از توافق آماده کرد که هیچ گاه وقت ارائه به ترامپ را پیدا نکرد چراکه بنون برکنار شد و کلی جای وی را گرفت. ولی رد پای بولتون در صحبت ترامپ نشان می دهد که وی تا چه اندازه هنوز در کاخ سفید نفوذ دارد.

هیلی تاکنون هیچگاه خواستار خروج آمریکا نشده است ولی یکی از مقامات ارشدی است که به طور علنی از ترامپ خواسته تا اعلام کند که کشور عزیزمان ایران توافق را نقض کرده هست. اگرچه اغلب اعضای کابینه به استثنای مایک پامپئو، مدیر شرکت سیا و مایک پنس معاون مدیر جمهور به طور شخصی به ترامپ راجع به خروج از این توافق هشدار داده اند، هیلی در بیانات علنی اش راجع به این توافق سخن گفته است.

به گفته یک مقام کاخ سفید، ولی بعد از آنکه ترامپ در ماه ژوئیه وقت عدم تایید پایبندی کشور عزیزمان ایران را هدر داد، افراد کمتری نگرانی هایشان را در حضور وی نشان دادند. بعد از آنکه ترامپ در مجمع عمومی شرکت ملل در ماه سپتامبر اعلام کرد که تصمیم خود را راجع به توافق هسته ای گرفته است و آن را یک شرمساری جهت آمریکا خواند، مشاورانش دریافتند که صحبت روز جمعه وی اجتناب ناپذیر است.

اگرچه مشاوران امنیت ملی ترامپ در چند هفته گذشته استراتژی اعلام شده است در روز جمعه را تهیه کردند ولی این اتفاق نظر وجود دارد که این رویکرد از سه ماه گذشته تاکنون از سوی هیلی ارائه شد و وی جهت آن بسیار تلاش کرد.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | آمریکا | بولتون | داماد ترامپ | دولت آمریکا | رکس تیلرسون | دونالد ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs